Switch to English

Salvador 2005

14.01. - 21.01.2005

Úvod Foto První den Železnice Střední Ameriky Honduras
Tazumal - stupňovitá pyramida San Salvador - trať prochází slumem

Tato reportáž je volným pokračováním cestopisu Honduras 2005. Když jsem v prosinci loňského roku plánoval dovolenou, která měla navázat na služební cestu do Guatemaly, rozhodně jsem se chtěl podívat do některého ze sousedních států. A protože v Salvadoru žije jeden z kolegů, se kterým jsem se setkal na projektu, přišla mi tato země jako samozřejmá volba. Ještě před odjezdem jsme se dohodli, která místa stojí za to navštívit, a také jsem kontaktoval místní železniční společnost FENADESAL, abych si s nimi dohodl projížďku vlakem.

Salvador nemá mezi zahraničními turisty dobrou pověst. Po vyslovení názvu státu si všichni vzpomenou na občanskou válku, která do roku 1991 plnila stránky světových novin. Americké ministerstvo zahraničí varuje před kritickou zločinností. Když jsem o svých plánech řekl v Omoa dalším západním turistům (kteří většinou absolvovali nebo plánovali cestu do Nikaragui), dávali najevo svoje obavy. Nakonec jsem také začal váhat, jestli by nebylo lepší se vydat jinam - třeba do blízkého Belize nebo na západ Guatemaly. Ovšem nakonec jsem se rozhodl jinak - z Guatemaly jsem už viděl hodně, Belize vyžaduje víza (dnes už ne - od března 2005) a cestu do Salvadoru už mám - na rozdíl od jiného programu - připravenou. Obavy jsem trochu měl, ale Salvador jsem si nakonec ujít nenechal. Rozhodně toho nelituji.

Tak jako v ostatních cestopisech na tomto serveru, i zde najdete reportáž s fotografiemi. Železniční příznivci mohou začít na stránce věnované železnicím ve Střední Americe. Pro přípravu cesty se můžete inspirovat v reportáži o cestě do Guatemaly. Na internetu najdete průvodce World 66, Lonely Planet, 4ElSalvador a také od ministerstva pro turistiku. Osobně jsem používal knihu Let's Go Central America s velmi podrobnými a praktickým informacemi o dopravě, ubytování i památkách.

Pokud se někdy rozhodnete podívat do Střední Ameriky, doporučoval bych vám vyhradit si na návštěvu Salvadoru 3 až 4 dny - ledaže by vás především zajímaly přírodní krásy a chtěli jste strávit víc času na sopkách nebo v národních parcích. Země je malá, veřejná doprava funguje dokonale a víc času na to důležité potřebovat nebudete. Jako doplněk návštěvy Guatemaly nebo součást okruhu Střední Amerikou se Salvador hodí dokonale.

Aktualizace: 04.02.2005

© Jan Pešula, 2005