Stanice Górowo Iławieckie

Stanice Górowo Iławieckie

Do Górowa Iławieckiego (Landsberg in Ostpreussen) nejel před námi žádný vlak řadu let (podle historické mapy PKP zastavili osobní dopravu roku 1991, nákladní o rok později). Když jsme přijeli, přišli se na nás podívat lidé z celého města - a žádali o svezení. Vyhovět jsme jim mohli až na zpáteční cestě. Trať byla v takovém stavu, že se nedalo jet rychleji než 10 km/h, a proti plánu jsme nabrali několikahodinové zpoždění. Náš vlak byl v té oblasti možná také poslední.

Górowo Iławieckie je městem s největším zastoupením ukrajinské menšiny v Polsku. Souvisí to s událostmi na konci druhé světové války. Zatímco Poláci si nárokovali značnou část Ukrajiny (až k Tarnopolu - viz předválečnou mapu Polska), ukrajinští nacionalisté (banderovci) chtěli naopak vytvořit samostatnou Ukrajinu zahrnující Przemyśl a Bieszczady. Na rozdíl od Poláků se nevzdávali ani poté, co Stalin vytyčil hranici na Bugu, a pokračovali v ozbrojeném partyzánském boji. Když v roce 1947 zavraždili teroristé generála Świerczewskiego, došla polské vládě trpělivost a provedla operaci Wisła - 140.000 obyvatel ukrajinské národnosti, žijících po staletí na jihovýchodě Polska, bylo násilně přestěhováno do bývalých německých obcí na severu a západě. Banderovci tak ztratili zázemí a jejich povstání skončilo. V Górowie bylo po roce 1947 přes 50 % Ukrajinců. Na místním gymnáziu (liceum) se vyučuje ukrajinština od konce padesátých let, v roce 1990 tu vznikla samostatná ukrajinská škola.

Přívlastek "Iławieckie" připomíná někdejší vazby na město Bagrationovsk (Pr Eylau, polsky Iławka nebo Iława Pruska), centrum regionu do roku 1945.

Górowo Iławieckie (Landsberg i.O.), 13.05.2003

Mazury 2003 Hlavní strana Fotky Mazury Mapa 1963 Mapa 1933

Aktualizace: 20.06.2004

© Jan Pešula, 2004