Switch to English

Železnice v Hondurasu

Provozovatel: Ferrocarril Nacional de Honduras (FNH)
WWW: není
Telefon: San Pedro Sula: +504 553 2997, p. José A. Muňoz (španělsky)
La Ceiba: +504 443 3525, pí Rosaria Uclis (španělsky)
La Unión (Cuero y Salado): +504 443 3235 (španělsky)
Profil: Státní podnik. V provozu pouze tři nespojité úseky:
1. San Pedro Sula - Puerto Cortés (cca 50 km): Příležitostná nákladní doprava, zejména dřeva do přístavu. Osobní doprava San Pedro Sula (resp. Puerto Cortés) - Barracoa - Tela zastavena.
2. Městská dráha v La Ceiba (cca 3 km): Pouze osobní doprava mezi centrem města a západním předměstím Col. Sitramacsa. V provozu denně od 6 do 18 hodin. Jízdní řád není, vlaky jezdí přibližně každých 30 minut. Ken Davey mne 31.3.2007 informoval mailem, že doprava byla údajně v listopadu 2006 zastavena i zde - jak je patrné z obrázku, provoz tak velkých lokomotiv se při dnešních cenách nafty nemohl vyplatit.
3. Podle informací v průvodci Let's Go a na internetu je sjízdných ještě cca 10 km u města La Unión (úsek Tela - La Ceiba), které se používají pro dopravu kokosových ořechů z plantáží, popř. turistů do národního parku Cuero y Salado (na objednávku na čísle uvedeném výše).
Reportáž: Městská dráha v La Ceiba

Nádraží San Pedro Sula Parní lokomotiva na pomníku (San Pedro Sula) Osobní vlak v La Ceiba Osobní vlak v La Ceiba - tankování paliva La Ceiba - zastávka vlaku Konec trati v La Ceiba směrem z centra La Ceiba - lokomotiva v depu Konečná stanice v centru - La Ceiba Konečná stanice v centru - La Ceiba (zpředu) Botanická zahrada v La Ceiba
Parní lokomotiva - La Ceiba Sambo Creek - železniční zastávka Corozal - železnice
Fahrplancenter Fotografie, jízdní řád a mapa z honduraských a dalších latinskoamerických železnic.
Marrder Reportáž z návštěvy parku Cuero y Salado, kam turisty vozí osobní vlak
Honduras Coconut Railway Reportáž z jízdy drezinou z La Ceiba do Sambo Creek (dnes nelze) a z La Unión do Cuero y Salado v roce 1997 (Colin Churcher)
Fotoreportáž - La Ceiba Městská dráha v La Ceiba - kvalitní fotografie s popisem a mapou

Další středoamerické železnice

Belize * Guatemala * Kostarika * Nikaragua * Panama * Salvador

Aktualizace: 04.07.2006 (podle údajů z ledna 2005)

© Jan Pešula, 2005-6