Switch to English

Schodiště k Chrámu Nápisů

Copán - Chrám Nápisů

Zříceniny mayského města Copán jsou považovány za nejvýznamnější turistickou atrakci Hondurasu, srovnatelnou s guatemalským areálem Tikal. Pro řadu turistů, kteří sem zajíždějí v rámci okružních zájezdů po Guatemale (necelých 15 km od hranic), je to také jediné místo v Hondurasu, které navštíví (a upřímně řečeno, ostatní památky se s touto nedají vůbec srovnat).

Největší rozkvět zažíval Copán v letech 553 - 800 n.l., město bylo opuštěno před rokem 1100. Dnes patří do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Více se dovíte například na stránkách oficiální turistické agentury, Mayanet (obojí anglicky) nebo na soukromých stránkách Fotoaleph (španělsky). Článek o historii Copánu a hieroglyfech napsal také David Stuart z Harvardské univerzity. Další snímky najdete na následujích stranách.

Fotografie ukazuje schodiště vedoucí k Chrámu nápisů (Templo de las Inscripciones nebo Templo 11) při pohledu zdola, z hlavního náměstí (Plaza Principal). Schodiště je zajímavé nejen svou výškou a šířkou, ale i jako ukázka souboje civilizace s přírodou - masívní stavbou prorůstají staleté stromy. Pod stříškou před schodištěm stojí Stéla N z roku 761.

Copán Ruinas, 08.01.2005

Honduras 2004 Hlavní strana Fotky Honduras Železnice Střední Ameriky

Aktualizace: 22.01.2005

© Jan Pešula, 2005