Switch to English

Železnice v La Ceiba

Osobní vlak v La Ceiba
Fotku zvětšíte kliknutím (na Wikimedia Commons)

Ve městě La Ceiba je v provozu poslední pravidelný osobní vlak v Hondurasu. Souprava lokomotivy a jednoho osobního vozu (původně nákladní vůz s odmontovanými stěnami a přidanými dřevěnými lavicemi) tu zajišťuje provoz cca na 3 km trati z centra města směrem na západní předměstí. Hlavním důvodem pro existenci trati (kromě nostalgie?) je, že v této oblasti jsou velmi špatné silnice a autobus by mohl mít problém projet. Jízdné je o trochu nižší než běžně v autobuse (vlak za 3 HNL = 4.20 Kč, bus za 4 HNL = 5.50 Kč jedním směrem).

Na trati nejsou žádné použitelné výhybky pro otočení soupravy - směrem z centra vlak sune, do centra jede lokomotiva v čele. Trať je úzkokolejná s rozchodem 1067 mm (shodně s ostatními státy Střední Ameriky, i když přímé spojení neexistovalo). Zastávky nemají názvy, vlak nemá pevný jízdní řád. Na železnici pracují nejméně tři zaměstnanci - strojvedoucí, průvodčí (vybírá jízdné, ale nevydává jízdenky) a účetní.

Lokomotivu na obrázku vyrobila firma General Electric v Erie, Pennsylvania (USA) v srpnu 1963 pod číslem 34813, typ U5B.

Fotoreportáž z železnice v La Ceiba pokračuje na dalších stranách. Souhrnné informace najdete na stránce věnované železnicím Střední Ameriky.

La Ceiba, 11.01.2005

Honduras 2004 Hlavní strana Fotky Honduras Železnice Střední Ameriky

Aktualizace: 22.01.2005

© Jan Pešula, 2005