Switch to English

Železniční nostalgické jízdy v České republice

2004 - 2005

Dovolená s motoráčkem IV Čtyři tratě na jižní Moravě ŠoDo 2005
Zámek Dětenice Motorový vůz na zast. Dražůvky Motorový vůz VT57 na odstavném nádraží Brno S
Okruh kolem Prahy 2007
spojka Jeneček
Železniční atlas ČR od Zdeňka Hudce * KŽC * Nejbližší nostalgické jízdy

Česká republika patří v roce 2005 k těm nemnoha evropským státům, kde se dodnes zachovala železniční síť prakticky v té podobě, v jaké existovala počátkem 20. století. Na rozdíl od Belgie, Pruska a dalších zemí se tu koncem 19. století méně budovalo a v následujících sto letech méně rušilo. Dnes se tak můžeme projet pravidelnými osobními vlaky i po tratích, které by u našich sousedů byly dávno změněné na vlečky, cyklostezky nebo zdroj starého železa pro okolní obyvatele.

Hustá síť provozovaných tratí s sebou nese jednu komplikaci pro organizátory nostalgických jízd. Zatímco například v Polsku je snadné naplánovat týdenní akci tak, že se každý den projedou desítky jinak nedostupných kilometrů, v Čechách nezbývá než "vyzobávat" jednotlivé krátké úseky, často velmi vzdálené od sebe. Několikadenní akce v ČR proto musí být zaměřené šířeji - buď s důrazem na projíždění vleček, na kterých nikdy nebyla osobní doprava (ŠoDo) nebo s kulturním programem (Dovolená s motoráčkem).

V poslední době jsem měl možnost se několika železničních akcí zúčastnit. Na následujících stranách najdete reportáže z Dovolené s motoráčkem 2004 (Praha - Kopidlno - Bakov n.J. - Liberec - Černousy - Kłodzko - Głuchołazy a zpět do Prahy), projížďky po čtyřech lokálkách jižní Moravy (Koryčany, Dubňany, Ždánice a Židlochovice) a ŠoDo 2005 Zdeňka Hudce (z Varnsdorfu na jižní Moravu a zpět). Přeji vám zajímavé čtení - a pokud budete chtít zažít něco podobného, určitě si vyberete ze široké nabídky nostalgických jízd v ČR.

Aktualizace: 14.06.2005

© Jan Pešula, 2005