ŠoDo 2005

01. - 06.07.2005

Akce v ČR Foto Jižní Morava Mapa tratí ČR
JEDU Trasa

Projíždění zajímavých železničních tratí je koníček, kterému propadly tisíce lidí na celém světě. Na internetu existuje množství stránek, určených pro nadšence, kteří si chtějí projet - nebo už projeli - různé nákladní trati, vlečky nebo jiné dráhy bez pravidelné osobní dopravy. Stále více lidí jezdí na zájezdy specializovaných cestovních kanceláří (např. Ffestiniog Travel) nebo se účastní akcí občanských sdružení (PFT-TSP v Belgii, PTMKŽ v Polsku a jiné), které pro své členy i veřejnost organizují zvláštní vlaky na neobvyklá místa v kolejové síti. Cílem je, dostat se po kolejích někam, kam běžný osobní vlak nejezdí.

Zájemci o projíždění tratí jsou několik desítek let i v České republice. V posledním roce se pro ně vžilo označení "šotouš", ale známé jsou i tradiční výrazy "projížděč" nebo "dráhař". Slovo "šotouš" se zpočátku používalo jako nadávka - vyjadřovalo extrémního fanouška, který svými názory a vystupováním dělá ostatním železničním příznivcům ostudu. Ale protože se nikdo nedokázal shodnout, koho do této kategorie zařadit a koho ne, vžilo se nakonec pro všechny.

ŠoDo, šotoušská dovolená, byla jednou z delších akcí zaměřených na projíždění železnic v ČR. Zorganizoval ji Zdeněk Hudec, autor vynikající historické železniční mapy ČR s pomocí pánů Radana Stifta a Petra Šimrala ze společnosti Railtrans. Cílem bylo během šesti dnů projet co nejvíc nákladních tratí, vleček a dalších zajímavých drah, a samozřejmě si přitom prohlédnout i zajímavosti v okolí. Cestujícími byli především pravidelní účastníci diskusí na Diskusním fóru ČD. Celkem se na akci vystřídalo asi čtyřicet lidí, někteří ovšem jen na vybrané úseky.

Účastnil jsem se téměř celé jízdy a mohu potvrdit, že se podařila bezezbytku. Na následujících stranách a fotografiích uvidíte, kde všude jsme byli a co jsme zažili. A pokud byste se chtěli účastnit něčeho podobného příště, podívejte se na kalendář nostalgických jízd a případně sledujte Diskusní fórum ČD, rubrika Srazy a akce. Další ŠoDo bude nejdříve za rok, ale mezitím si určitě vyberete ze široké nabídky různě zaměřených i různě dlouhých akcí.

Aktualizace: 09.07.2005

© Jan Pešula, 2005