Po zrušených lokálkách jižní Moravy

07.05.2005

Zářez nad Uhřicemi u Kyjova Trasa jízdy

Na jaře 2005 zorganizoval Petr Píšala z brněnského Muzea průmyslových železnic jízdu historickým motorovým vozem po zrušených místních drahách na jižní Moravě. Jedinečná akce, při které bylo možné během jednoho dne projet čtyři tratě bez osobní dopravy, vyvolala mimořádnou odezvu. První termín - sobota 16. dubna - byl proto rychle vyprodaný. Organizátor akci zopakoval následujícího dne - v neděli 17. dubna - ale ani tento den se nedostalo na všechny, včetně mne. Naštěstí bylo zájemců ještě hodně, a když Petr Píšala zorganizoval třetí jízdu v sobotu 7. května, naplnil se vlak navzdory konkurenci jiných železničních akcí v regionu i tentokrát.

Co bylo na projížďce tak mimořádného? Čtyři místní dráhy: Nemotice - Koryčany, Kyjov - Mutěnice, Čejč - Ždánice a Hrušovany u Brna - Židlochovice, v celkové délce 50 km, po kterých se už dnes pravidelným vlakem nesvezeme. Na všech byla osobní doprava v minulosti zastavena - a protože i s nákladní dopravou to vypadá všelijak, je jen otázkou času, kdy některé úseky skončí ve šrotu. (Část už mezitím skutečně skončila - v říjnu 2006 zrušil Drážní úřad koncový úsek Uhřice u Kyjova - Ždánice a na trať se ihned vrhli zloději.) Pro ty z nás, kteří se narodili později - anebo "nikdy neměli čas", to byla první a možná také poslední příležitost se po některých tratích projet.

Na následujících stránkách najdete fotky z akce se stručným popisem. Pokud vás zajímá víc, podívejte se na snímky od jiného účastníka na stránkách Spřízněné duše. Informací o projížděných tratích není na internetu mnoho, doporučuji např. reportáž z trati Kyjov - Mutěnice na SPŽ a senátní tisk z roku 1930 týkající se znárodnění trati Zaječí - Čejč - Hodonín. Z nejnovější doby pochází Ždánický rok 2006 s řadou informací a fotografií z posledního roku provozu.

Úvod Foto

Aktualizace: 06.02.2007

© Jan Pešula, 2005-7