Guatemala a Belize 2007

01.12. - 09.12.2007

Trasa: Guatemala City - Antigua - Santa Elena - Melchor de Mencos (státní hranice Guatemala -> Belize) - Benque Viejo - San Ignacio (+ Cahal Pech, Xunantunich) - Belmopan - Belize City - Caye Caulker - Belize City - ZOO - Belmopan - Dangriga - Placencia - Independence - Nim Li Punit - Punta Gorda (státní hranice Belize -> Guatemala) - Puerto Barrios - Guatemala City. Viz též: Fotogalerie - Železnice 1913 - 1937

Caye Caulker Nim Li Punit

Poznámka na úvod:Tato reportáž měla pohnutý osud. Začal jsem ji tvořit offline v lednu 2008, ale po několika dnech jsem byl nucen z časových důvodů přestat. Počátkem února jsem odjel na dosud poslední cestu do Guatemaly, a při návratu domů našel vykradený byt - kde samozřejmě chyběl notebook, který jsem si kvůli velké kriminalitě ve Střední Americe neodvážil vzít s sebou. Skoro sedm let jsem tyto stránky považoval za nenávratně ztracené, až při novoročním úklidu r. 2015 jsem nečekaně objevil záložní kopii. Ovšem informace, které tenkrát mohly být aktuální a praktické, jsou dnes zastaralé či duplicitní. Přesto doufám, že získáte základní představu o této zemi a pár tipů na cestu.

Stránky jsou - až na několik kosmetických úprav - prezentovány tak, jak byly připraveny v lednu 2008. Nenajdete tu podrobné reportáže z jednotlivých dnů, jako v ostatních cestopisech (to už jsem nestihl). Doporučuji začít od fotogalerie se seznamem navštívených míst, odkud se v případě zájmu můžete prokliknout na zvětšené obrázky s popisem.

Přeji Vám dobrou (info)zábavu a hodně cestovatelských zážitků.

Jan Pešula, 18.01.2015

* * *

Když to tak počítám, navštívil jsem Střední Ameriku služebně v posledních třech letech čtyřikrát. První cesta do Guatemaly v září 2004 pro mne byla nezapomenutelným zážitkem z exotické země se spoustou jedinečných památek. Přátelé z práce i ochotní železničáři mi pomohli překonat počáteční obavy a vděčím jim za to, že jsem si díky jim mohl vychutnat to nejzajímavější, co země nabízí. Pak přišel leden 2005 s dovolenou v sousedního Hondurasu a Salvadoru, a nakonec prosinec téhož roku s cestou do Kostariky a Panamy, okořeněné přepadením a ztrátou fotoaparátu u kostarického města Orosí. Na dlouhou dobu to vypadalo, že se do tohoto regionu už nepodívám - ostatně, tři návštěvy jsou pro Evropana víc než dost. Ale uplynuly téměř dva roky - a letěl jsem do Guatemaly služebně počtvrté. Bude tu ještě co navštívit? Na následujících stránkách uvidíte, že ano. Týdenní dovolenou jsem se tentokrát rozhodl strávit v sousedním Belize.

Belize se liší od svých sousedů. V 17. a 18. století jej Španělsko nekolonizovalo, protože nebylo hospodářsky atraktivní a místní mayské kmeny kladly silnější odpor než jinde. Neatraktivní (z tehdejšího pohledu) území, kde se dalo prakticky jen těžit mahagonové dřevo, tak obsadili angličtí kolonisté, především posádky a uprchlí otroci ze ztroskotaných lodí, a vytvořili si na karibském pobřeží vlastní stát. Teprve v 19. století došlo Španělům a Guatemalcům, jak cenného území se vzdali, a snažili se jej po dobrém i po zlém získat. Belize (či dřívějším názvem Britský Honduras) si už ale mezitím vytvořilo vlastní identitu a udrželo na svých sousedech nezávislost. Dnes je jediným anglicky mluvícím středoamerickým státem, s velmi řídkým osídlením, ale za to krásnou krajinou a poměrně dobrou životní úrovní.

Co může Belize nabídnout turistům? Většina přijíždí jen za potápěním u korálových útesů, především na San Pedro (Caye Ambergis) a Caye Caulker. Kromě karibského pobřeží jsou tu i mayské památky, byť menší a často hůře přístupné než v sousední Guatemale. Za návštěvu stojí i zoo a muzeum v Belize City. Zájemci o kulturu garifunů (karibských černochů) mohou každoročně v listopadu navštívit velký festival ve městě Dangriga, na památku příchodu této komunity z dnešního Hondurasu v 19. století. Část turistů se tu zastaví na několik týdnů v rámci několikaměsíční cesty po Střední a Jižní Americe. Jediní, které tu rozhodně nepotkáme, jsou železniční příznivci. Jediná místní železnice, asi 20 km z města Dangriga směrem na dnešní Belmopan, zanikla po pouhých 25 letech v roce 1939 a dnes po ní zbyly jen fotografie a obrázky na poštovních známkách v belizském muzeu.

Na co si dát pozor? Turistické průvodce varují před drogovými dealery, opilci a kriminalitou v Belize City. Musím říci, že jsem v tomto ohledu neměl žádný problém. Drogy mi nikdo nenabízel, žádní opilci se mi nestavěli do cesty a Belize City se ukázalo jako pohodovější než průměrné guatemalské město. Musím ovšem říci, že jsem skoro nikde nechodil po setmění a pohyboval se většinou v turistických oblastech. Za největší riziko bych považoval počasí - v karibské oblasti je sezóna uragánů každý podzim a v té době si nikdo nemůže být jistý. Belize City bylo ve 20. století dvakrát kompletně zničeno (1931 a 1961), v roce 2001 postihl stejný osud menší město Placencia na jihu a roku 2007 se všichni třásli, aby se příliš nepřiblížil uragán ... (nakonec to odneslo mexické Tabasco, zasažené menší tropickou bouří). V každé vesnici je vidět zřetelně označený úkryt (hurricane shelter) a zatímco evropské bezpečnostní tabulky radí "co dělat při požáru" a guatemalské "co dělat při požáru a při zemětřesení", tak belizské "co dělat při požáru a uragánu". Sezóna uragánů trvá každoročně od srpna do konce října, takže pokud nechcete riskovat, že přijedete do něčeho extrémního, raději plánujte cestu na zbytek roku. Dalším rizikem mohou být tropické nemoci (malárie a dengue), ale obecně je pravděpodobnost nákazy v turistických oblastech nízká. Setkal jsem se s řadou lidí, které hodně poštípali komáři při různých příležitostech a neměli žádné problémy. Nicméně, je dobré o tom vědět a mít přinejmenším s sebou protimalarický přípravek. Proti horečce Dengue neexistuje očkování ani lék, pokud se člověk nakazí, musí ji vyležet jako chřipku. Takže nakonec spíš praktickou radu - je tu levně, ale záleží, co a kde kupujete. Jako ve většině chudších zemí, čím víc se budete chovat jako místní, tím víc ušetříte. Pokud si objednáte turistický zájezd do guatemalského Tikalu, můžete si být jisti, že zaplatíte 4 až 5násobek ceny, kterou na stejné trase účtují linkové autobusy. A než nasednete do taxíku, je dobré si ověřit, že skutečně stejným směrem nejede žádný autobus - rozdíl může být až 20násobný. Pokud začínáte a končíte v Guatemale, je ze stejného důvodu vhodné přijet od západu (Melchor - Benque) a vrátit se na jih (Punta Gorda - Pto Barios), nikoliv naopak: Guatemalci totiž vybírají 20 USD poplatek za výjezd ze země po moři, ale nikoliv při příjezdu po moři nebo výjezdu po souši. Ale to jsou jen drobnosti, na které byste stejně přišli sami.

Tolik úvod. Teď se podívejme, co se během týdne dalo v Belize vidět a zažít. Na následující straně uvidíte odjezd z Guatemaly, který pokračuje návštěvou mayských památek u San Ignacio, potápěním na Caye Caulker, cestou na jih a zpět do Guatemaly. Snímky najdete ve fotogalerii. Přeji vám dobrou zábavu - a do budoucna hodně cestovatelských zážitků!

Foto Pokračování

Aktualizace: 23.01.2008

© Jan Pešula, 2008