Vlakem do belgického trojmezí

30.09.2006

Úvod Belgie Foto Vennbahn Thuin Han
Davová scéna v Tessenderlo - fotografové vystupují z vlaku Vlak na viaduktu u St-Martens-Voeren

Společnost PFT-TSP připravila na konec září 2006 další lahůdku. Tentokrát vyjel zvláštní vlak na nákladní tratě na východě Belgie, v blízkosti holandských a německých hranic. Cílem bylo projet si krátký úsek Diest - Tessenderlo a část mezinárodního nákladního koridoru Tongeren - Montzen - Botzelaer (- Aachen West).

Diest - Tessenderlo je desetikilometrový zbytek někdejší trati 17 Diest - Tessenderlo - Heppen - Leopoldsburg - Mol. Dnes slouží především místnímu chemickému závodu Tessenderlo Group, osobní doprava je po několik desetiletí zastavena. Pokračování směrem na Leopoldsburg bylo před lety přebudováno na cyklostezku.

Trať 24 Tongeren - Montzen - Aachen West je důležitý mezinárodní koridor, intenzívně využívaný především pro ucelené vlaky naložené kontejnery. Vybudovali ji Němci za 1. světové války. Na rozdíl od jiných "strategických" investic (jako např. známý most u Remagenu) ale prokázala svou rentabilitu i v míru a dnes tu jezdí jeden nákladní vlak za druhým. Dlouhý článek o historii trati Aachen - Tongeren napsal Jaak Nijssen (holandsky).

Na následujících fotografiích uvidíte nejzajímavější okamžiky této projížďky. Trasu můžete sledovat na mapě belgické železniční sítě. A pokud byste se něčeho podobného chtěli zúčastnit i vy? Sledujte stránky PFT-TSP - a budete-li mít štěstí, vyberete si. Rok 2007 je nejistý - spolku k 31.12.2006 končí statut "druhotného uživatele infrastruktury" (bijkomend gebruiker van de infrastructuur), což může znamenat konec podobných akcí. Nezbývá doufat, že se najde schůdné řešení a že budeme moci dále projíždět méně známé úseky belgických železnic.

Aktualizace: 02.10.2006

© Jan Pešula, 2006