Switch to English

Argentina a Paraguay 2006

25.03. - 08.04.2006

Foto Misiones Iguazú Paraguay Tucumán a Salta Železnice AR
Parque Iguazú - Garganta del Diablo Asunción - Palacio de Gobierno

Argentina je druhá největší latinskoamerická země. Dlouhá léta patřila - a vlastně stále patří - k nejrozvinutějším zemím kontinentu. Pro svou rozlohu a rozmanitost (hory, moře, pampa, koloniální dědictví) láká turisty z celého světa.

Do Argentiny jsem se dostal spíš náhodou - v rámci projektu, na kterém pracuji, jsme připravovali úpravu softwaru pro potřeby místní pobočky. Byla to moje první cesta na jižní polokouli. Po skončení semináře jsem proto požádal o dovolenou a vyrazil na týdenní projížďku. Taková příležitost se může naskytnout jen jednou v životě.

Cestopis z Argentiny (a sousední Paraguaye) se od předchozích trochu liší. Země je tak rozsáhlá, že se za týden nedá obsáhnout všechno zajímavé. Před odjezdem jsem si musel vybrat - buď jet na sever (Iguazú, Salta) nebo na jih (Patagonie, Bariloche). Dilema za mne vyřešil argentinský kolega - "vodopády Iguazú jsou světový unikát, zatímco obdobu Bariloche máte i ve Švýcarsku". Vedlejším důsledkem tohoto rozhodnutí bylo, že jsem za celý týden téměř nejel vlakem - jediný použitelný spoj v pátek večer z Buenos Aires jel do Patagonie, směrem do Posadas na sever bych býval musel vyjet už v 10 ráno. Vlakem se tu totiž od reforem z roku 1993 téměř nejezdí (kromě příměstské dopravy u hlavního města), zbylé dálkové spoje jezdí většinou jen jednou týdně a velmi pomalu. Vzhledem k nabitému programu a krátké dovolené jsem ani příliš nezkoušel dojednat si svezení nákladním vlakem jako v Guatemale a raději využil nejpohodlnější možnost - dálkové noční autobusy. Rozhodně toho nelituji, i když při případné další návštěvě bych asi kombinoval víc.

Jet do Argentiny na jediný týden je velmi netypické - a trochu jsem záviděl turistům, kteří mi cestou vyprávěli o svém několikaměsíčním putování po Jižní Americe. Moje ambice byly podstatně menší. Berte proto následující reportáž jako malou ukázku, co nabízí velká a krásná země - Argentina - spolu s menším a méně navštěvovaným sousedem - Paraguay.

Foto Pokračování

Aktualizace: 16.04.2006

© Jan Pešula, 2006