Switch to English

Argentina - Tucumán a Salta

05.04.2006

Tucumán - Salta
Úvod Foto Misiones Iguazú Paraguay Železnice AR
Tucumán - vláda provincie Salta - kostel sv. Františka

Svítá, probouzím se v autobuse. Nemám představu, kde jsme. Otvírám mapu a zjišťuji, že právě odjíždíme z lázeňského města Termas de Río Hondo. Santiago del Estero jsme už projeli. Co se dá dělat, alespoň jsem se vyspal. Asi za hodinu jsme v (San Miguel de) Tucumán, hlavním městě stejnojmenné provincie. Jdu do města, nejdřív vyměnit peníze a pak se podívat na nádraží, odkud by měl kolem 10. hodiny odjíždět pravidelný vlak (1x týdně) do Buenos Aires. Docela rád bych se s ním na zkoušku jednu stanici svezl (víc ne, není čas). Přicházím na nádraží a dovídám se, že odjel před půl hodinou - před odjezdem z Resistencie jsem neměl možnost ověřit si na Satelite Ferroviario přesný čas odjezdu. Škoda, ale stejně by to byla jen několikakilometrová projížďka s komplikovaným návratem. Vracím se do města, navštěvuji národopisné muzeum, dělám pár fotek historických budov a na terminálu nastupuji do autobusu směr Salta. Cesta trvá asi čtyři hodiny, pohled na kopce (podhůří And) na severu a západě je příjemná změna.

V Saltě mne hned na terminálu odchytnou nadháněči s nabídkou hotelu za 15 ARS, s ubytováním pro tuto noc nebude problém. V tento okamžik mne ale nejvíc zajímá, zda se budu moci zítra projet vyhlídkovým vlakem ze Salty směrem k chilské hranici. Podle průvodce se projížďka nazývá Tren a las Nubes a vyjíždí ve vybrané dny v 7:00 ráno ze Salty. Na nádraží se mne ujímá pan Stauffer, železniční nadšenec, který v prostoru bývalé čekárny zřídil muzeum. Říká, že Tren a las Nubes ukončil provoz v roce 2005, na téže trati jezdí jen nákladní vlaky, ale ani s nimi nemohu počítat, protože z důvodu sesuvu půdy bude trať asi 10 dní nesjízdná. Zkrátka, přišel jsem opět v nevhodný čas. Podívat se můžeme jen na snímky od šťastnějších návštěvníků, například na Traveltango nebo Argentina.it, popřípadě Viajeros.com. Plánek trati zveřejnil např. Portal de Salta.

Vracím se do města, navštěvuji místní muzeum MAAM s unikátní expozicí věnovanou nálezu tří mumifikovaných těl dětí z předkolumbovské éry, navštěvuji dva nádherně vyzdobené kostely a vracím se do hotelu. Tam se ještě nějakou dobu bavíme s dalšími hosty (mimo jiné, jeden Australan mi ukázal na obloze Jižní kříž, další byli v Chile a chystali se do Bolívie - kdybych tak měl tolik času, co oni ...) a den končí.

Úvod Foto Předchozí Následující

Aktualizace: 17.04.2006

© Jan Pešula, 2006